מהי כריית מטבעות קריפטוגרפיים?

מאמר זה בוחן את הרעיון של כריית מטבעות קריפטוגרפיים, תהליך אימות העסקאות וכיצד הוא תורם ליצירת יחידות מטבע דיגיטליות חדשות.

הקדמה: הבהלה לזהב הדיגיטלית

כריית מטבעות קריפטו היא תהליך שבו אנשים או ארגונים משתמשים במחשבים רבי עוצמה כדי לפתור משוואות מתמטיות מורכבות ולאמת עסקאות ברשת מבוזרת. בתמורה למאמצים שלהם, הם מקבלים כמות מסוימת של מטבעות קריפטוגרפיים כפרס. תהליך זה הושווה לבהלה לזהב דיגיטלית, כאשר כורים דוהרים לפתור את המשוואות כדי להבטיח חלק מהתגמולים.

הרעיון של כריית מטבעות קריפטוגרפיים קשור לרעיון של טכנולוגיית הבלוקצ'יין, המאפשרת לבצע עסקאות מאובטחות ושקופות ללא צורך בסמכות מרכזית. זה הוביל ליצירת מטבעות קריפטוגרפיים רבים, כולל ביטקוין, Ethereum ו-Litecoin, כל אחד עם אלגוריתם כרייה ייחודי משלו.

כרייה הפכה לדרך פופולרית עבור אנשים להרוויח מטבעות קריפטוגרפיים, והיא הובילה ליצירת אסדות כרייה מיוחדות ובריכות. אסדות אלה מורכבות לרוב ממספר כרטיסים גרפיים בעלי עוצמה גבוהה או שבבי כרייה מיוחדים, שיכולים לצרוך כמות משמעותית של חשמל.

למרות התגמול הפוטנציאלי שלה, כריית מטבעות קריפטוגרפיים אינה חפה מאתגרים. המורכבות של המשוואות והתחרות הגוברת על תגמולים גורמת לכך שלכורים בודדים יכול להיות קשה להרוויח. בנוסף, ההשפעה הסביבתית של הכרייה הפכה לדאגה גוברת, מכיוון שצריכת האנרגיה הנדרשת להפעלת אסדות כרייה ממשיכה לעלות.

איור של כורה חובש כובע קשיח, אוחז מכוש ומחטב גוש קוד דיגיטלי.
איור של כורה חובש כובע קשיח, אוחז מכוש ומחטב גוש קוד דיגיטלי.

כיצד פועלת כריית מטבעות קריפטו?

כריית מטבעות קריפטו כוללת שימוש במחשבים רבי עוצמה כדי לפתור משוואות מתמטיות מורכבות ולאמת עסקאות ברשת בלוקצ'יין. התהליך הוא חלק מכריע בשמירה על האבטחה ושלמות הרשת, והכורים מתוגמלים במטבעות קריפטוגרפיים על מאמציהם. הנה מבט מקרוב על איך עובדת כריית מטבעות קריפטוגרפיים.

 • 1. אלגוריתם הוכחת עבודה (PoW).
  רוב מטבעות הקריפטו משתמשים באלגוריתם הוכחת עבודה (PoW) כדי לאמת עסקאות וליצור מטבעות חדשים. אלגוריתם זה כולל פתרון בעיה מתמטית מורכבת, המכונה פונקציית hash, על מנת להוסיף בלוק חדש לבלוקצ'יין. הכורה הראשון שפותר את הבעיה ומאמת את החסימה מתוגמל בסכום מוגדר של מטבע קריפטוגרפי.
 • 2. אסדות כרייה ובריכות
  כריית מטבעות קריפטו דורשת כמות משמעותית של כוח מחשוב, וזו הסיבה שכורים משתמשים לעתים קרובות באסדות כרייה מיוחדות. אסדות אלה מורכבות מכרטיסים גרפיים בעלי עוצמה גבוהה או שבבי כרייה מיוחדים, והם עשויים להיות יקרים לרכישה ולתפעול. על מנת להגדיל את סיכוייהם לזכות בתגמולים, כורים רבים מצטרפים למאגרי כרייה, המאפשרים להם לשלב את כוח המחשוב שלהם ולהתחלק בתגמולים.
 • 3. התאמות קושי
  ככל שיותר כורים מצטרפים לרשת וכוח המחשוב עולה, הקושי של פונקציות ה-hash עולה גם הוא. זה נעשה על מנת להבטיח שבלוקים חדשים יתווספו לבלוקצ'יין בקצב עקבי וכדי למנוע מכל כורה אחד להשתלט על הרשת. התאמות קושי נעשות באופן אוטומטי על ידי הרשת, ויכולות להיות להן השפעה משמעותית על רווחיות הכרייה.

מהם האתגרים העומדים בפני כורים?

כריית מטבעות קריפטו יכולה להיות מיזם רווחי, אבל זה לא חף מאתגרים. הנה כמה מהאתגרים העיקריים שעמם מתמודדים כורים:

 • 1. עלויות אנרגיה
  אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני כורים הוא עלות האנרגיה. אסדות כריית מטבעות קריפטו דורשות הרבה חשמל כדי לפעול, וזה עשוי להיות יקר בהתאם למיקום ולעלות האנרגיה. במקרים מסוימים, עלות האנרגיה יכולה לפגוע ברווחיות הכרייה, במיוחד אם הערך של המטבע הקריפטוגרפי הנכרה נמוך.
 • 2. עלויות חומרה ותחזוקה
  אתגר נוסף העומד בפני כורים הוא עלות החומרה והתחזוקה. אסדות כרייה דורשות ציוד מיוחד, כגון כרטיסים גרפיים או שבבי ASIC, ואלה עלולים להיות יקרים לרכישה ולתחזוקה. בנוסף, יש לשמור על אסדות כרייה קרירות על מנת לפעול ביעילות, מה שיכול לדרוש ציוד קירור נוסף ולהגדיל את עלויות האנרגיה.
 • 3. תחרות
  ככל שיותר כורים מצטרפים לרשת, התחרות על התגמולים גוברת. זה יכול להקשות על כורים בודדים להרוויח תגמולים, במיוחד אם אין להם גישה לחומרה העדכנית ביותר או מצטרפים למאגר כרייה. בנוסף, ככל שהקושי של פונקציות ה-hash עולה, זה יכול להיות קשה יותר עבור הכורים לפתור אותן ולהרוויח פרסים.

תצלום של פעולת כרייה בקנה מידה גדול עם שורות של מחשבים רבי עוצמה העובדים על אלגוריתמים מורכבים.
תצלום של פעולת כרייה בקנה מידה גדול עם שורות של מחשבים רבי עוצמה העובדים על אלגוריתמים מורכבים.

האם כריית מטבעות קריפטו היא בת קיימא?

כריית מטבעות קריפטו נבדקה בשנים האחרונות בשל חששות לגבי ההשפעה הסביבתית שלה. צריכת האנרגיה הגבוהה הנדרשת להפעלת פעולות כרייה עוררה שאלות לגבי קיימות הפרקטיקה. אמנם יש בהחלט אתגרים שצריך להתמודד איתם, אבל יש גם מאמצים שנעשים להפוך את כריית המטבעות הקריפטוגרפיים לבת קיימא יותר.

גישה אחת להגברת הקיימות של כריית מטבעות קריפטוגרפיים היא מעבר למקורות אנרגיה מתחדשים, כגון אנרגיית שמש או רוח. זה יכול להפחית את טביעת הרגל הפחמנית של פעולות הכרייה ולהפוך אותן לידידותיות יותר לסביבה. חלק מפעולות הכרייה כבר עשו את המעבר לאנרגיה מתחדשת, וסביר להניח שיותר ילכו בעקבותיה ככל שהטכנולוגיה תהיה נגישה יותר ובמחיר סביר.

דרך נוספת לשפר את קיימות הכרייה היא ליישם מערכות חומרה וקירור יעילות יותר. זה יכול להפחית את צריכת האנרגיה ולהוזיל עלויות עבור הכורים, מה שהופך אותה ליותר קיימא בטווח הארוך. בנוסף, כמה בריכות כרייה הטמיעו מערכות שמתעדפות כורים חסכוניים יותר באנרגיה, מה שמעודד עוד יותר את הקיימות.

ישנם גם מטבעות קריפטוגרפיים חדשים שמפותחים המשתמשים באלגוריתמים שונים של קונצנזוס שהם חסכוניים יותר באנרגיה ממערכות מסורתיות להוכחת עבודה. לדוגמה, אלגוריתמים של הוכחת סיכון דורשים פחות אנרגיה כדי לפעול ועשויים להפוך לפופולריים יותר בעתיד. זה יכול להפחית את צריכת האנרגיה הכוללת של תעשיית מטבעות הקריפטו ולהפוך אותה ליותר קיימא.

לבסוף, מתקיימים דיונים ושיתופי פעולה מתמשכים בין מנהיגי התעשייה, קובעי מדיניות וארגונים סביבתיים כדי לטפל בקיימות של כריית מטבעות קריפטוגרפיים. זה כולל מאמצים לפיתוח שיטות כרייה בת קיימא, לקדם את השימוש באנרגיה מתחדשת ולהעלות את המודעות להשפעה הסביבתית של הכרייה.

הסבר על כריית מטבעות קריפטו:

תהליך הגדרה פרס עלות
כריית מטבעות קריפטו אימות עסקאות במטבע דיגיטלי יצירת יחידות מטבע דיגיטליות חדשות ~₪150,000 ₪
חומרת כרייה מחשבים מיוחדים המשמשים לכרייה כרייה יעילה יותר ~₪50,000 ₪
תוכנת כרייה תוכנה המשמשת לחיבור לבלוקצ'יין אימות עסקאות חינם
כריית בריכות קבוצות של כורים שעובדות יחד תגמול גבוה יותר לכורים דמי הצטרפות לבריכה

לסיכום, כריית מטבעות קריפטוגרפיים היא מרכיב מכריע באקוסיסטם הבלוקצ'יין, המאפשר עסקאות מבוזרות ואבטחת רשת. עם זאת, הוא גם מתמודד עם אתגרים כמו צריכת אנרגיה ותחרות.

אז מה היה לנו ?

הרשמה לעדכונים

מאמרים מעולם הקריפטו

פיירבלוקס

בתחום דפדפני האינטרנט קיימות אפשרויות רבות, אך אף אחת לא ייחודית או חזקה כמו פיירפוקס. מדריך זה משמש לשכנע משתמשים, חדשים וותיקים, לשקול את Firefox

קרא עוד »

ארנק דיגיטלי ביטקוין

מדריך זה מספק בחינה מעמיקה של הארנק הדיגיטלי של ביטקוין, כלי מהפכני המאפשר לנהל, לשלוח ולקבל ביטקוינים בקלות ובביטחון. נחקור את ההיבטים המכריעים של שימוש

קרא עוד »

ארנק דיגיטלי ביטקוין

מדריך זה מספק בחינה מעמיקה של הארנק הדיגיטלי של ביטקוין, כלי מהפכני המאפשר לנהל, לשלוח ולקבל ביטקוינים בקלות ובביטחון. נחקור את ההיבטים המכריעים של שימוש

קרא עוד »

כספומט ביטקוין חיפה

מדריך זה משמש הדרכה מקיפה לכל מי שמעוניין להשתמש בכספומט ביטקוין בחיפה. הוא מכסה את היסודות של הביטקוין, הצורך בכספומט ביטקוין, כיצד לאתר אותו בחיפה,

קרא עוד »

שגרירות הביטקוין

מדריך שגרירות ביטקוין הוא משאב מקיף המספק מבט מעמיק על עולם הביטקוין, מראשיתו ועד למעמדו הנוכחי. הוא מפרט את הפוטנציאל של ביטקוין כמכשיר פיננסי חדשני,

קרא עוד »

Sign Up

Don't have an account?

Sign In!

Forgot Password